Времена года. Погода
Цель:
Практиковать учащихся в устной речи по теме.
Задачи:
Предметные:
Совершенствовать навыки диалога по теме, умение составлять текст в логической последовательности, навыки перевода с русского на английский, развивать грамматические навыки (построение сложных структур с союзами if, when)
Развивающие:
Развивать языковую догадку, развивать умение высказывать своё мнение
Воспитательные:
Прививать культуру общения
Планируемые результаты:
Предметные:
уметь расспросить собеседника и ответить на его вопросы; уметь делать краткие сообщения о фактах и событиях; активизировать ранее изученный грамматический материал, уметь сопоставлять различные грамматические формы, строить предложения по заданному образцу.
Личностные:
Формирование любознательности, активности и заинтересованности в приобретении новых знаний
Метапредметные:
познавательные: уметь представлять информацию на основе образца; сосредоточиться на выполнении речевых действий;
регулятивные: уметь планировать, контролировать и выполнять действие по заданному образцу;
коммуникативные: уметь точно выражать свои мысли в соответствии с поставленной задачей
Оснащение урока: Компьютер, проектор, карточки с фразеологическими оборотами
Ход урока:
1. Организационный момент
T: Good morning, children. Today we are going to talk about the weather. We’ll remember grammar? We’ll learn some idioms
Answer my questions:
What is the weather like today?
Is the snow melting?
What colour is the sky?
Do you like such weather? Why?
2. T: Let’s remember adjectives we use to describe the weather.
(Учащиеся называют прилагательные, учитель записывает их на доске, затем отрабатываются хором)
T: Repeat after me.
3. T: Listen to my statements about the weather and agree or disagree
· -When there is much snow, children like to go skiing.
· -In a rainy weather some people prefer reading books.
· -In hot sunny days children like swimming.
· -An ideal day for picnicking is when it is warm and sunny.
· -Boys like to play football in a rainy day.
· -Parents prefer walking when the weather is cold and snowy.
4. T: Now translate sentences from Russian into English:
· Наступила осень.
· Дни стали короче, а ночи длиннее.
· Осенью много ненастных дней.
· Часто идёт дождь. Сыро.
· В прошлую среду было ясно, но дул сильный ветер.
· Летом было тепло и солнечно.
·
5. T: Let’s remember grammar. In complex sentences after “if” and “when” we use Present Simple when we mean future actions.
Look at the screen and make up sentences, write them down into
your exercise-books.
Слайд
· If the weather (to be) good, we (to go) for a walk.
· If it (not to rain), the boys (to play) football.
· The girls (to put on) warm clothes if it (to be) frosty.
· If it (to snow) tomorrow, we (to go) skiing.
· If the weather (to be) sunny tomorrow, I (to swim) in the river.
· If the wind (to blow), we (not to go) on a hike.
T: Let’s read your sentences and correct them.
6. T: Look at the screen; you can see pictures of four seasons.
Match the sentences with the pictures and read the texts about
seasons. (Слайд)
7. T: Imagine that you have just met your friend or you are
speaking over the telephone and discussing the weather.
Make up dialogues.
8. T: There are a lot of idioms, expressions with weather words.
You can see some of them. Read and try to catch their meaning.
Do you know Russian expressions with weather words? (карточки)
9. T: At the blackboard you can see the word “weather”. Make up
words from the letters of this word
10.Подведение итогов урока, комментирование оценок, задание на дом.
Карточка
Практиковать учащихся в устной речи по теме.
Задачи:
Предметные:
Совершенствовать навыки диалога по теме, умение составлять текст в логической последовательности, навыки перевода с русского на английский, развивать грамматические навыки (построение сложных структур с союзами if, when)
Развивающие:
Развивать языковую догадку, развивать умение высказывать своё мнение
Воспитательные:
Прививать культуру общения
Планируемые результаты:
Предметные:
уметь расспросить собеседника и ответить на его вопросы; уметь делать краткие сообщения о фактах и событиях; активизировать ранее изученный грамматический материал, уметь сопоставлять различные грамматические формы, строить предложения по заданному образцу.
Личностные:
Формирование любознательности, активности и заинтересованности в приобретении новых знаний
Метапредметные:
познавательные: уметь представлять информацию на основе образца; сосредоточиться на выполнении речевых действий;
регулятивные: уметь планировать, контролировать и выполнять действие по заданному образцу;
коммуникативные: уметь точно выражать свои мысли в соответствии с поставленной задачей
Оснащение урока: Компьютер, проектор, карточки с фразеологическими оборотами
Ход урока:
1. Организационный момент
T: Good morning, children. Today we are going to talk about the weather. We’ll remember grammar? We’ll learn some idioms
Answer my questions:
What is the weather like today?
Is the snow melting?
What colour is the sky?
Do you like such weather? Why?
2. T: Let’s remember adjectives we use to describe the weather.
(Учащиеся называют прилагательные, учитель записывает их на доске, затем отрабатываются хором)
T: Repeat after me.
3. T: Listen to my statements about the weather and agree or disagree
· -When there is much snow, children like to go skiing.
· -In a rainy weather some people prefer reading books.
· -In hot sunny days children like swimming.
· -An ideal day for picnicking is when it is warm and sunny.
· -Boys like to play football in a rainy day.
· -Parents prefer walking when the weather is cold and snowy.
4. T: Now translate sentences from Russian into English:
· Наступила осень.
· Дни стали короче, а ночи длиннее.
· Осенью много ненастных дней.
· Часто идёт дождь. Сыро.
· В прошлую среду было ясно, но дул сильный ветер.
· Летом было тепло и солнечно.
·
5. T: Let’s remember grammar. In complex sentences after “if” and “when” we use Present Simple when we mean future actions.
Look at the screen and make up sentences, write them down into
your exercise-books.
Слайд
· If the weather (to be) good, we (to go) for a walk.
· If it (not to rain), the boys (to play) football.
· The girls (to put on) warm clothes if it (to be) frosty.
· If it (to snow) tomorrow, we (to go) skiing.
· If the weather (to be) sunny tomorrow, I (to swim) in the river.
· If the wind (to blow), we (not to go) on a hike.
T: Let’s read your sentences and correct them.
6. T: Look at the screen; you can see pictures of four seasons.
Match the sentences with the pictures and read the texts about
seasons. (Слайд)
7. T: Imagine that you have just met your friend or you are
speaking over the telephone and discussing the weather.
Make up dialogues.
8. T: There are a lot of idioms, expressions with weather words.
You can see some of them. Read and try to catch their meaning.
Do you know Russian expressions with weather words? (карточки)
9. T: At the blackboard you can see the word “weather”. Make up
words from the letters of this word
10.Подведение итогов урока, комментирование оценок, задание на дом.
Карточка
Ctrl
Enter
Заметили ошЫбку
Выделите текст и нажмите Ctrl+Enter
Написать комментарий
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.